Ako vybrať garážovú bránu

Každá garážová brána musí byť plne funkčná, spoľahlivá a maximálne odzrkadľovať nároky jej vlastníka a možnosti danej garáže. Preto sa pri jej výbere nemôžete unáhliť, ale všetko si vopred premyslieť. Prečítajte si aj vy niekoľko užitočných rád, ktoré vám uľahčia správny výber garážovej brány.

Ktorý typ garážových brán bude pre Vašu garáž najideálnejší?

Ako prvé je potrebné vybrať vhodný typ garážovej brány vzhľadom na charakteristiky konkrétnej garáže. Tie vôbec najpoužívanejšie garážové bránysekciové, ktoré sa po otvorení presunú pod strop. Nainštalovať je ich možné prakticky všade, s výnimkou niekoľkých prípadov. A to najmä, ak je v garáži príliš nízky strop. V nej ostane po otvorení brány priestor s malou svetlou výškou, a preto je potrebné vyhľadať alternatívy. Tými môžu byt’ napríklad rolovacie garážové brány, ktoré sa po otvorení zrolujú do spratného valca, prípadne posuvné garážové brány. Avšak, tie si vyžadujú dostatok priestoru v okolí garáže. Takisto zaujímavú voľbu predstavujú dvojkrídlové garáže, ktoré sú zvyčajne odporúčané do väčších a vyšších priestorov.

Zamerajte sa na materiál

Garážové brány sú počas celej ich životnosti extrémne namáhané, pretože často aj niekoľkokrát denne dochádza k ich otváraniu. Preto musia byť vyrobené z materiálu, ktorý zvládne pravidelnú manipuláciu bez známok opotrebovania, a to aj pri rolovaní či presune jednotlivých lamiel brány na strop. Najvhodnejšie vlastnosti na výrobu garážových brán poskytuje hliník, preto sú brány vyrobené z tohto materiálu stávkou na istotu. Nezabúdajte však, že garážová brána musí poskytovať aj dostatočné izolačné vlastnosti. Hliník by preto mal byť kombinovaný s izolačnou vrstvou, tvorenou napríklad polyuretánovou penou.

Mechanické alebo automatické otváranie?

Mechanizmus otvárania garážovej brány má dve základné prevedenia, jedno vysoko komfortné, jedno s podstatne nižším komfortom používania. Automatické otváranie na diaľkové ovládanie sa vyznačuje výraznejšou pohodlnosťou než to mechanické, pretože na otvorenie a zatvorenie brány nepotrebujete vychádzať z auta. Jeho voľba je výlučne na budúcom majiteľovi brány a často závisí aj od jeho finančných možností. Myslite aj na to, že funkčnosť otvárania podmieňuje vhodné naprogramovanie motora garážovej brány. To zverte výlučne odborníkovi.

Zaujímajte sa o bezpečnosť

Garážové brány musia byť prepracované aj po stránke bezpečnosti. Najmä z hľadiska zabezpečenia pred zlodejmi, bezpečnosti samotnej konštrukcie a systému otvárania (použitie pádovej brzdy, poistky pretrhnutia pružín, mechanickej zarážky), či ochrany pred úrazmi prstov v priestoroch medzi lamelami brány. Preto sa pri kúpe garážovej brány vždy zaujímajte, či sú v nej tieto bezpečnostné prvky uplatnené.

Preferujte garážové brány na mieru

Univerzálne riešenie sa len ťažko prispôsobí danému stavebnému otvoru garáže a vyhovie jej majiteľovi po funkčnej a dizajnovej stránke. Preto vždy preferujte výrobu garážovej brány na mieru, čím získate vy aj vaša garáž presne to, čo potrebujete.

Cena za garážovú bránu nie je nikde určená fixne, keďže každé jedno riešenie je individuálne. Závisí však od viacerých faktorov, rozmerov brány, voľbe konkrétneho materiálu a farby, či systému otvárania. Samozrejme, menej zaplatíte za bránu otváranú mechanicky ako za otvárateľnú automatikou. Avšak, líšia sa aj ceny jednotlivých pohonov. Cenu za bránu vám bez problémov a bez dlhého čakania vypracuje predajca na základe veľkosti stavebného otvoru a vašich preferencií.

Zaujal vas naš článok? Veríme, že sa vám rovnako bude páčiť aj naša práca. Presvedčte sa na vlastnej koži.

zľava 30%
len do 30.septembra