Zimná záhrada zväčší dom a povýši bývanie

Zimná záhrada pokiaľ ju na maximum využijeme ako sa naozaj má, sa stane celoročne kusom prírody v dome. A je už jedno, či je vykurovaná alebo nie. Akurát sa bude líšiť skladba pestovaných rastlín prípadne chovaných živočíchov. Zimná záhrada sa stane miestom, kde bude relaxovať celá rodina.

Svojimi presklenými stenami presklení zimná záhrada miestnosť, ku ktorej je pristavená, zároveň sa stane ďalším účinným prvkom tepelnej izolácie obalu domu. Kľúčové je predovšetkým umiestnenie zimnej záhrady. Pokiaľ máme dostatočne veľký pozemok okolo svojho domu, môžeme si vyberať. Je potrebné  brať ohľad na orientáciu domu voči svetovým stranám a tiež na fakt, kde je v dome hlavný obytný priestor, na ktorý by mala zimná záhrada nadväzovať.

Zimná záhrada môže byť okrem ideálneho priestoru pre pestovanie a zazimovanie rastlín, ale aj miesta určeného k relaxu, tiež elegantnou zelenou pracovňou, jedálňou alebo obývacou izbou. Respektíve jeho predĺženou rukou.

Kľúčová je pre každú zimnú záhradu jej konštrukcia. Zimnú záhradu si môžete nechať postaviť DREVENÚ, hliníkovú, plastovú alebo aj murovanú s bohatým presklením. Nesmieme zabudnúť, že zimná záhrada bude svojim vzhľadom dotvárať architektúru domu aj celej záhrady. Stane sa neprehliadnuteľným solitérom.

Je potrebné si zvoliť okná s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami, rovnako ako celú konštrukciu zimnej záhrady. Zbytočný únik tepla je problém väčšiny starších zimných záhrad. Pobyt vo vnútri potom pripomína skôr pobyt v nevykurovanom skleníku. Pokiaľ je zimná záhrada vykurovaná, zbytočne sa nám zvýši účet za energiu.

Najčastejším problémom zimných záhrad býva vlhkosť. Tá je výrazne zvýšená v prípade množstva pestovaných rastlín. Problém môže byť aj nedostatočne vysušená novostavba. Nové murované domy schnú 2 roky, až potom sa klíma v zimnej záhrade stabilizuje. Musíme preto už pri projekte zimnej záhrady myslieť na účinný systém vetrania. Ideálne pre zimné záhrady je krížové vetranie. To zaistia otvárateľné prvky, čiže posuvné a výklopné okná a dvere. Otváranie pritom môže byť riadené elektrickým pohonom. Zvýšená vlhkosť tiež kladie vyššie nároky na údržbu zimnej záhrady, jej konštrukčných prvkov a povrchov. Cieľom je samozrejme zabrániť výskytu plesní.

Novinkou na trhu sú luxusné zimné záhrady s posuvnou konštrukciou, teda stenami a strechou, ktoré rýchlo premeníme na otvorené terasy a zasa späť na zimnú záhradu. Vykurovanie zimnej záhrady je ideálne podlahové teplovodné, prípadne použijeme podlahové konvektory. Kto si však umiestni do zimnej záhrady krb alebo piecku, určite nebude ľutovať.

Pravým opakom vykurovanej zimnej záhrady je potreba tieniacej techniky počas horúcich dní. V tomto prípade je lepšie preferovať elektronicky ovládané tieniace prvky s elektropohonom. Ideálne sú zvislé markízy a vonkajšie žalúzie.

Zaujal vas naš článok? Veríme, že sa vám rovnako bude páčiť aj naša práca. Presvedčte sa na vlastnej koži.

zľava 30%
len do 30.apríla