Garážové brány

Garážové brány, pokiaľ je garáž súčasťou domu, sú považované za akúsi pečať dokonalostí a estetického vzhľadu celého domu. Pretože zaberajú podstatnú plochu jeho najčastejšie čelnej steny, mali by sme ich výber dobre uvážiť a to najmä z hľadiska dizajnu a samozrejme aj z hľadiska ochrany vozidla. Garážové brány by teda mali mimo požiadaviek estetických, spĺňať aj požiadavky bezpečnosti. Mali by byť odolné proti vlámaniu, vplyvom počasia – najmä vetra, mali by vykazovať dlhú a bezporuchovú životnosť a poskytovať potrebný komfort.

Garážové brány musia byť predovšetkým pevné, aby ich prevádzka bola bezpečná, pretože pri labilných bránach by hrozilo ich zrútenie, zvesenie alebo deformácia. K najbežnejším materiálom na ich výrobu patria hliník a oceľ, pretože pozinkované povrchy, ošetrené kvalitnou práškovou farbou, sú najlepšou ochranou voči korózii. Populárne sú aj drevené brány zo smreku, borovice, orechu alebo aj niektorých exotických drevín. Samozrejme, tieto musia prejsť nielen kvalitnou impregnáciou ale aj povrchovou úpravou v podobe pigmentovej lazúry, aby bolo drevo chránené pred vlhkom a samozrejme aj UV žiarením.

Povrchy svetlého dreva sa dajú aj farebne upravovať a tak veľmi precízne doladiť k ostatným dreveným prvkom domu. Nezanedbateľne je aj vonkajší dezén takýchto brán. Vyrábajú sa plné, zložené z kaziet alebo lamiel, sendvičových panelov, ale aj presklené. Pokiaľ nechceme vyhadzovať každú zimu peniaze do vzduchu, treba sa rozhodnúť pre bránu, ktorá je tepelne izolovaná. Niektorí výrobcovia dnes už ponúkajú brány s koeficientom tepelného prestupu U= 1,3- 1,8 W/m2K, pričom toto číslo predstavuje množstvo tepla, ktoré uniká 1 m2 daného materiálu pri konkrétnom rozdiele teplôt. Pri nezateplených oceľových bránach predstavuje tento koeficient hodnotu U=6- 6,5 W/m2K.

Podľa systému otvárania delíme garážové brány, nazývané aj garážové dvere alebo vráta, do niekoľkých skupín:

Výklopné brány

Sú vhodné tak pre jednotlivé ako aj radové – teda hromadné – garáže. Špeciálny pružinový mechanizmus, ktorý zabezpečuje plynulosť chodu krídla, ho vyklopí po šírke celej plochy a zasunie vodorovne pod strop garáže. Konštrukciu brány tvorí široký rám, ktorý určuje jej stabilitu. Výhodou výklopného systému je jednoduchá a tichá manipulácia.

Sekciové brány 

Otvárajú sa a zatvárajú na princípe vysúvania jednotlivých lamelových sekcií, ktoré sú umiestnené vo vodiacich koľajniciach. Pri otváraní sa lamely preklopia do vodorovnej polohy a zasunú sa pod strop. Tento typ garážových brán je veľmi obľúbený, pretože systém nezaberá zbytočné miesto a nezasahuje do priestoru garáže. Brány sa skladajú z kaziet alebo lamiel, medzery medzi nimi sú vyplnené penou, ktorá slúži zároveň aj ako izolácia. Na presvetlenie garáže sa dajú do dverí vmontovať panely so sklom. Zasúvacie brány sú založené na systéme horizontálneho posunu. Sú upevnené vo vodiacich koľajniciach v hornej aj v dolnej časti. Výhodou systému je šetrenie miestom, možnosť jednoduchého pootvorenia brány za účelom prechodu osôb, ľahký a tichý chod. Zasúvacie vráta sa vyrábajú v prevedení hliník i drevo

Rolovacie brány

Sú často využívané najmä na dodatočnú montáž pri rekonštrukciách garáží. Sú vyrábané z hliníkových prvkov, ktoré sa pri otváraní zrolujú do hliníkového boxu, ktorý je možné inštalovať za stavebný otvor, pred alebo priamo do neho. Pri montáži rolovacích brán nie sú potrebné žiadne špeciálne úpravy ani zásahy do stropu ani podlahy.

Krídlové brány

Predstavujú najjednoduchšie riešenie. Krídla sú ukotvené v stene garáže prostredníctvom pántov. Ich nevýhodou je, že otáčavé dvere potrebujú na otvorenie veľa miesta.

Zaujal vas naš článok? Veríme, že sa vám rovnako bude páčiť aj naša práca. Presvedčte sa na vlastnej koži.

zľava 30%
len do 30.septembra