Najväčšie omyly pri rekonštrukcii bytu

K rekonštrukcii nás vedú nielen estetické, ale aj funkčné dôvody. Odstránia sa nedostatky či dosiahnu energetické úspory. Bývanie podľa predstáv iste zvýši kvalitu života. A renovujete aj preto, aby váš byt bol krajší.

Najväčšími strašiakmi pri renovácii bytu sú neočakávané výdavky a predlžovanie času rekonštrukcie. Spomenuté nástrahy však zďaleka nie sú jediné, ktoré vás môžu stretnúť. Ako postupovať a čoho sa vyvarovať, aby vás tento parný valec neprešiel?

Nereálne očakávania

Kto by netúžil po peknom a zároveň praktickom bývaní? Či renovujete svoje bývanie z estetického, alebo funkčného hľadiska, vždy sa najskôr zamyslite nad možnosťami, no najmä obmedzeniami priestoru. Mnoho ľudí robí pri rekonštrukcii veľkú chybu, že priestor neprispôsobí zvykom, potrebám a počtu obyvateľov domácnosti, ale snaží sa v prvom rade o to, aby byt vyzeral reprezentatívne. V snahe ohromiť sa už nejedna “kreatívna” rekonštrukcia panelákového bytu skončila nevkusným nezdarom. Uvedomte si, že v byte budete žiť vy, a nie vaše návštevy. Preto pri premýšľaní o želanom výsledku nepodliehajte predstavám o luxusnom príbytku. Nech sa budete snažiť akokoľvek, z capa nikdy nebude záhradník a panelákový byt, skrátka, nikdy neprerobíte na honosný. Rozhodne sa však môže stať pohodlnejším, krajším a príjemnejším za bývanie.

Neuvážená rekonštrukcia

Opravami síce môžete dosiahnuť zvýšenie hodnoty bývania, ale nie každá rekonštrukcia musí byť dobrá rekonštrukcia. Premýšľajte dopredu, aj niekoľko rokov. Myslite na to, že svoju nehnuteľnosť budete možno chcieť raz predať. Ak kúpite stotisícovú nehnuteľnosť a ďalších päťdesiattisíc investujete do jej obnovy, aby ste ju, dajme tomu, výhodnejšie predali, myslite na lokalitu. V starom paneláku sa takáto investícia nemusí vrátiť, pretože cenu výrazne ovplyvní napríklad zanedbaný vchod či polorozpadnuté lomy v susedstve.

Lacný materiál

Ľudia chcú často ušetriť pri kúpe materiálu, a preto sa neorientujú na kvalitnejšie výrobky. Tie vám však zaručia dlhšiu životnosť. Ak si myslíte, že vám nevystačí na kúpu materiálu dostatočnej kvality, zamerajte sa na sezónne výpredaje či množstevné zľavy. Ak nakúpite všetko u jedného obchodníka, výsledná suma vás môže milo prekvapiť. Poraďte sa o kvalite materiálu s niekým fundovaným ešte predtým, ako začnete bezhlavo nakupovať. A naopak, zbytočne nepreplácajte. Neraz sa totiž výsledná cena odvíja skôr od značky ako od kvality tovaru.

Nepremyslené financie

Ľudia často podceňujú výšku skutočných výdavkov na rekonštrukciu. Zrejme preto, že ju nerobia každý deň. Ideálne je, samozrejme, nastaviť rozpočet tak, aby ste nemuseli zľaviť zo svojich predstáv. Ak však zistíte, že na ich realizáciu nemáte dosť peňazí, zvážte, či rekonštrukciu neodložíte. Ak ste nútení robiť kompromisy pre financie, máte tendenciu robiť veci svojpomocne a kupovať lacné a nekvalitné vybavenie, aké sa vám v skutočnosti nemusí ani páčiť. Po čase vás to však môže mrzieť. Aby ste si vedeli urobiť čo najpresnejšiu predstavu o rozpočte, urobte si prieskum trhu. Zistite si podrobne, koľko stoja práce, materiál, zariadenie, odvoz odpadu alebo aj záverečné upratovanie. Pri kalkulácii ceny za novú podlahu nezabúdajte, že nestačí vynásobiť štvorcové metre cenou v obchode, pripočítajte cenu za položenie podlahy, za lišty či iný materiál. Celková cena sa často vyšplhá až na dvojnásobok sumy za samotnú krytinu. Postupujte tak aj pri ostatných položkách. Nezabudnite na nové vypínače, svietidlá a podobne. Ak budete naozaj dôkladní, vyhnete sa nepríjemným prekvapeniam. Nie je nič horšie ako to, že vám v priebehu rekonštrukcie dôjdu peniaze. A zlaté pravidlo preverené mnohými skúsenosťami – čo neurobíte hneď, už neurobíte. Alebo až o niekoľko rokov, pri väčšom šťastí o niekoľko mesiacov. Mnohým dodnes v kúpeľni trčia drôty s objímkou a žiarovkou, pretože pozabudli alebo im jednoducho nezvýšilo na svietidlá a pri každodenných povinnostiach sa k tomu už nedostali. Pri renovácií stien môžete zistiť, že omietka doslúžila a budete potrebovať novú. Nikdy neviete, čo sa stane, keď začnete s búracími prácami, ale jedno je isté: vždy sa nejaký neočakávaný výdavok objaví. Pre takého prípady majte k dispozícii minimálne 10- až 15- percentnú rezervu z celkového rozpočtu, inak vás dofinancovanie skrytých nákladov môže zaskočiť. Ak ju nevyužijete, môžete si za nepoužité peniaze dopriať čokoľvek iné, napríklad záverečné upratovanie od profesionálov, alebo si peniaze odložiť na horšie časy. Ak budete na vyššie výdavky pripravení, nebudete z nich nervózni. A v neposlednom rade – ak si na rekonštrukciu plánujete vziať úver, vopred si zistite, či vám banka požadovanú sumu požičia a za akých podmienok. Porovnajte si ponuky z viacerých bánk, a ak je to možné, počkajte si na výhodnejšiu.

Žiadna zmluva = vermi zlá zmluva!

Aj keď je to veľmi lákavé z hľadiska nižších výdavkov, nenajímajte si remeselníkov bez zmluvy. Správne formulovaná, a najmä existujúca (!) zmluva o dielo vám ušetrí kopu starostí a peňazí pri prípadných reklamáciách. Venujte veľkú pozornosť opisu prác a dodaných materiálov, inak sa vystavíte riziku zvyšovania nákladov a celému radu nedorozumení. Firma by nemala bez predchádzajúcej konzultácie a vášho súhlasu robiť nijaké náhradné riešenia. Trvajte na tom v zmluve. Tá by mala obsahovať aj technickú dokumentáciu (ak ju treba), ceny, materiálové položky, termíny, sankcie pri ich nedodržaní a požiadavku viesť stavebný denník, ktorý

„Hurá systém” – nepodceňujte plánovanie

Mať plán, aj záložný, je základom úspechu a bezbolestného priebehu každého procesu. Hocijaká dodatočná zmena v priebehu prestavby predstavuje vyššie výdavky a časovú stratu, preto všetko dobre premyslite a zorganizujte. Overte si dodacie lehoty u predajcov materiálu. Konzultujte vopred so správcom, či sú vami plánované stavebné úpravy možné. Ak plánujete búrať priečky, oslovte statika. V predstihu vybavte všetko potrebné na stavebnom úrade. Keď vlastníte družstevný byt, potrebujete písomný súhlas družstva s rekonštrukciou. Ak plánujete rekonštruovať prenajatý byt, platí to isté. Dohodnite si s majiteľom presné podmienky, zľavu z nájomného a podobne. Skôr ako vybúrate prvú priečku, sondujte u svojich známych. Pýtajte sa najmä na to, čo ich zaskočilo, ako dlho rekonštrukcia trvala, aké mali neočakávané výdavky. Čím väčšieho počtu ľudí a viac otázok sa spýtate, tým lepšie sa budete vedieť zariadiť. Nevynechajte ani internetové diskusie, nájdete v nich mnoho skúseností. Aj keď sa hovorí, že človek sa najlepšie poučí z vlastných chýb, v tomto prípade to určite neplatí. O čo viac času venujete príprave, o to menej starostí budete mať neskôr. Toto pravidlo platí aj pri začatí prác. Nespoliehajte sa na nákupy v poslednej chvíli. Predstavte si situáciu, že stará kúpeľňa je rozbúraná, majstri už čakajú a vy ako na hotové idete po svoju vysnívanú vaňu. V obchode však zistíte, že ju treba objednať a najskôr vám ju dodajú o týždeň (v tom lepšom prípade). A budete musieť robiť kompromisy. Pre čo sa rozhodnete? Stráviť týždeň (možno aj viac, ak remeselníci nebudú mať voľný termín) v byte bez kúpeľne alebo si vyberiete niečo, čo je práve na sklade, hoci nie celkom podľa vášho gusta? Investujete peniaze, čas a aj tak to nebude podľa vašich predstáv. Na porazenie. Za trochu plánovania to predsa stojí, nie?

Zvládnem to sám

Môžete si myslieť, že svojpomocou ušetríte nemalé peniaze. Verte však, že na precenení vlastných schopností už stroskotalo úsilie mnohých šikovných domácich majstrov. Ak neodhadnete svoje možnosti, hľadáte skratky. Naprávanie chýb vás vyjde oveľa drahšie ako investícia do profesionálnej práce. A na svoju prácu nedostanete záruku. Klobúk dolu pred tými, čo to zvládnu sami.

Unáhlený výber remeselníkov

Musíte si byť istí, že majster, ktorého si najímate, je ten pravý. Mali by ste mu dôverovať, keďže ho púšťate do domácnosti. Jednoduchý trik, ako aspoň sčasti odhaliť seriózneho remeselníka, je sledovať, ako rýchlo odpovedá na vaše telefonáty, respektíve neprijaté hovory. Ak komunikáciu nezdržiava, nemá čo skrývať. Nepodceňujte referencie, spýtajte sa firmy na jej zákazky za posledné dva roky. Seriózna firma nebude mať problém ukázať vám ich. Kontaktujte ich klientov a spýtajte sa na ich názor. Stavte na referencie od známych. Ak si najmete firmu, vyjde vás to, samozrejme, drahšie, ale vyhnete sa neprofesionálnemu výsledku, aj keď, žiaľ, na Slovensku toto nie vždy platí. Výberu realizátora preto naozaj venujte dostatok času. Využite dopytové internetové stránky, ktoré podľa vašich požiadaviek oslovia dodávateľov za vás. Vy si už len vyberiete zo zaslaných ponúk. Je ideálne najať jednu firmu, pretože jednotlivé nezávislé partie na seba musia čakať, navyše, vodári frflú na elektrikárov a tí zase na murárov a tí zase na… Veď to poznáte.

Ak uvažujete o rozsiahlejšej rekonštrukcii a zmene dispozície, nie je na škodu obrátiť sa na architekta. Ten nájde skryté možnosti skôr ako vy. Investícia sa určite oplatí. A nepodceňujte ani výber stavebného dozoru. Môže vám ušetriť peniaze tým, že dohliadne na kvalitu práce firmy, ktorú ste si najali.

Zaujal vas naš článok? Veríme, že sa vám rovnako bude páčiť aj naša práca. Presvedčte sa na vlastnej koži.

zľava 30%
len do 30.apríla