Naučte sa správne vetrať

No čo už by mohlo byť na vetraní zaujímavé a ťažké?

Ale každý, komu sa doma rosia okná, alebo našiel za nábytkom plesnivé mapy, potvrdí, že naučiť sa správne vetrať, je tak trochu veda a treba sa to tiež naučiť. Poradíme Vám, ako správne vetrať.

Vetrať je potrebné krátko, ale intenzívne. Spravidla postačí vyvetrať na dobu 5 až 10 minút trikrát až päťkrát denne, podľa toho ako dlho ste doma. Za túto dobu sa vymení vzduch, ale súčasne neochladnú steny v  byte.

Hoci samotné vetranie určite nepovažujete za zložité, len málo ľudí vie správne vetrať. Správna technika vetrania je dôležitá najmä pri nových a hlavne pri nových oknách, ktoré veľmi dobre tesnia. S výmenou starých okien za nové sa skončila doba, kedy bolo možné byt „vyvetrať“ aj cez zatvorené okná. Staré okná mnohokrát tak zle tesnili, že prepustili viac čerstvého vonkajšieho vzduchu, ako bolo potrebné pre odvod vlhkosti a COz bytu. Samozrejme, tepelné straty boli obrovské a náklady na vykurovanie sa vplyvom rastu cien energie stále zvyšovali. Výmenou okien teda ušetríme teplo aj peniaze, ale tiež sa už musíme starať o správne vetranie. Nové okná sú totiž rádovo tesnejšie ako okná pôvodné. Pokiaľ sú uzatvorené, prejde nimi len veľmi málo vzduchu.

Nové okná umožňujú otvorenie do mikroventilačnej polohy a tým privádzať do miestnosti viac čerstvého vzduchu. V zime by sa však vôbec nemalo používať vyklopené okno alebo mikroventilácie. Ich pomocou sa nedá vyvetrať rýchlo a dochádza k zbytočnej strate tepla. Ich využitie si preto nechajte na obdobie, kedy sa nekúri.

V chladných dňoch, kedy máte okná väčšinu dňa zavreté a kúrite, varíte a tiež často doma sušíte bielizeň, sa v miestnostiach nahromadí vlhkosť a vytvárajú sa podmienky pre vznik plesní na stenách. Je teda potrebné naučiť sa cielene vetrať. Dôležitá je pravidelnosť a určitá intenzita vetrania, aby sa vzduch v miestnostiach kompletne vymenil. Keď okno zatvoríte, vzduch sa ohrieva nielen od radiátora, ale aj od stien. Preto nie je nutné zvyšovať kúrenie. V priebehu dňa by nemala relatívna vlhkosť v byte prekračovať 50 %. Dobrým pomocníkom, ktorý Vám pomôže kontrolovať, kedy je potrebné intenzívne vyvetrať môže byť teplomer s vlhkomerom, ktorý si je možné kúpiť za niekoľko eur.

Ako správne vetrať:

 • Ráno by ste mali vyvetrať všetky miestnosti dokorán otvorenými oknami počas 5 minút.
 • V priebehu dňa je potrebné vetrať v závislosti na vlhkosti v miestnosti, ideálne je intenzívne krátke vetranie každé dve hodiny.
 • V obývacej izbe, v chodbe a v pracovni si vystačíte s menej častejším vetraním než napríklad v kúpeľni, kuchyni alebo v spálni.
 • Úlohu zohráva aj množstvo kvetov v interiéri, alebo či bývate v novostavbe, ktorá vysychá aj niekoľko rokov po dokončení .
 • Optimálne je vetranie oknami, otvorenými dokorán. Dĺžka trvania vetrania pritom závisí na vonkajšej teplote. Čím je chladnejšie, tým kratší čas je potrebný.
 • V zime si vystačíte pri každom vetraní so 4 až 6 minútami , na jar a na jeseň potrebujete 10 až 20 minút, a v lete by okná mali zostávať otvorené aspoň polhodinu.

Máte zarosené okná? Niečo nie je v poriadku

Ako spoznáte, že je “niečo” zle? Prezradia to napríklad zarosené okná, alebo plesnivé škvrny za nábytkom. Čo s tým ? V tom prípade je potrebné sklá a rámy okamžite utrieť, v miestnosti treba dôkladne vyvetrať a zistiť príčinu problému. Treba tiež skontrolovať, či sa teplý vzduch môže dostať k okenným sklám. Treba vytiahnuť žalúzie, rozhrnúť závesy, odhrnúť záclony a prípadne o 1 až 2 ° C prikúriť.

Ak by ste roseniu na oknách nevenovali pozornosť, mohli by vás po čase začať trápiť nepríjemné plesne. Oplatí sa preto zaobstarať si vlhkomer a dbať na správne vykurovanie. V obytných miestnostiach by teplota v zime nemala klesať pod 20 až 21 ° C, vlhkosť by nemala byť vyššia ako 50 %.

Niekoľko rád, ktoré vám pomôžu obmedziť vlhkosť a nedovoliť plesniam, aby vám ničili zdravie:

 • Vo vlhkých miestnostiach nesušte bielizeň
 • Pri varení používajte digestor
 • Varte iba v hrncoch, prikrytých pokrievkami
 • Zaistite cirkuláciu vzduchu od vykurovacieho telesa (odstráňte z cesty všetko, čo bráni šíreniu tepla)
 • Vo vlhkých miestnostiach odstavte nábytok od stien – medzera by mala byť asi 5 cm široká
 • Keď už máte na stenách pleseň, použite Savo a špecializované prípravky
 • Do miestnosti umiestnite pohlcovače vlhkosti a pravidelne z nich vylievajte vodu
 • Vetrajte do kríža – otvorte protiľahlá okná a dvere – aj v miestnostiach cez chodbu
 • Pokiaľ je to možné, nainštalujte do kúpeľne odvetrávanie. V kúpeľni, odkiaľ uniká do bytu veľa pary, vetrajte častejšie
 • Klimatizácia nenahradzuje vetranie, čerstvý vonkajší vzduch je pre ľudské zdravie nepostrádateľný
 • Ak máte doma malú “botanickú záhradu” a rosia sa vám okná, alebo sa dokonca objavuje pleseň, mali by ste počet rastlín zredukovať

Náš tip

Pokiaľ sa nechcete o správne vetranie starať vôbec, nechcete kúriť zbytočne a zároveň sa nevystavovať riziku plesní, tak si môžete obstarať vetranie pomocou vzduchotechniky so systémom spätného získavania tepla. Toto technické zariadenie je už v dnešnej dobe pomerne cenovo dostupné a výhody tohto riešenia isto aj cez prípadné počiatočné obavy čoskoro oceníte.

Zaujal vas naš článok? Veríme, že sa vám rovnako bude páčiť aj naša práca. Presvedčte sa na vlastnej koži.

zľava 30%
len do 31.júla