Starostlivosť o okná a dvere

Doprajete svojim dreveným oknám a dverám z času na čas špeciálnu ošetrovaciu kúru.

Moderné povrchové úpravy ochránia drevené konštrukcie dlhé roky proti poveternostným vplyvom. Aby úžitkové vlastnosti ostali po celý čas zachované, potrebujú však ošetriť dvakrát za rok špeciálnou kozmetikou. Najlepšie na jar a na jeseň, pričom teplota by nemala klesnúť pod 10 °C. Nečistoty z povrchu sa odstraňujú handričkou namočenou v čistiacom roztoku. Nasleduje nanesenie regeneračného prípravku. Ide o zmes špeciálnych živíc v tekutom stave, ktorá sa taktiež aplikuje handričkou. Tým sa drevu opäť dodá jeho pôvodný lesk. V laku sa vyplnia malé mikroskopické trhliny. Vzniká celistvý ochranný film, ktorý chráni materiál pred vplyvom počasia. Ošetrovacie prípravky by sa mali aplikovať aj z interiérovej strany konštrukcií.

Šetrné zaobchádzanie

Na drevené povrchy nepatria agresívne čistiace prostriedky. Dovolené sú nanajvýš neutrálne chemikálie. No tie odstránia len špinu, materiál neošetrujú. Neodporúčajú sa ani voskové prípravky. Budete mať problém pri renovácii: Nepriľne na nich lak. Najrozumnejšie je používať výhradne ošetrovacie súpravy od výrobcov lakov, ktorými boli drevené konštrukcie upravené vo výrobe. Jediná podmienka je, aby sa aplikovali na povrch bez mechanických poškodení. Škrabance alebo stopy po krupobití treba najprv opraviť: zaretušovaním impregnačným základom a pretretím vrchnou lazúrou. Malé nedostatky sa dajú odstrániť aj natavením tvrdého farebného retušovacieho vosku. Ale to je práca viac-menej pre profesionálov.

Treba drevené konštrukcie počas montáže chrániť?

Musia sa prekryť ochrannou fóliou. Na jej prichytenie používajte len odskúšané lepiace pásky. Nevhodné typy poškodia povrchovú úpravu. Pri odlepovaní môžu odtrhnúť lak od podkladu. Ak zostane páska príliš dlho nalepená, zvyšky lepidla sa môžu pôsobením slnka zažrať do povrchu laku. Potom ho možno odstrániť iba prebrúsením a pretretím. To isté platí aj o zvyškoch polyuretánovej peny, treba ju zlikvidovať ešte začerstva. Existujú na to utierky napustené špeciálnym prostriedkom, ktorý farbu nerozleptá, ale penu odstráni. Vytvrdnutú penu z dreva možno odstrániť len mechanicky. Plocha sa zľahka prebrúsi a potom poškodené miesto pretrie lazúrou v takom istom odtieni, ktorým boli okná pôvodne nalakované.

V čom spočíva pravidelná starostlivosť o drevené dvere a okná?

Raz za čas je potrebné ich stav vizuálne skontrolovať a prípadné chyby hneď odstrániť. Nie je rozumné vyčkávať. Otvorené miesto je slabá časť, ktorou sa poškodenie bude ďalej šíriť. Na prehliadku nezabúdajte po každom krupobití. Laky sú vyvíjané tak, aby boli schopné odolať aj vysokému mechanickému zaťaženiu. Čím tvrdšia drevina, tým je odolnejšia.

Čím renovovať staršie okná a kedy?

Ak boli natreté olejovými alebo neznámymi nátermi, vhodné sú iba syntetické produkty najčastejšie na alkydovej báze. Buď v krycom vyhotovení, ktoré zakryje textúru dreva, alebo v lazúrovacom vyhotovení, ktoré ju ponechá. Častejšie sa volí krycí lak. Je rozdiel, či sú okná pravidelne ošetrované, alebo nie, aký kvalitný lak bol na ne nanesený. Tieto faktory výrazne ovplyvňujú životnosť povrchovej úpravy.

Ako sa pred renováciou pripraví podklad?

Odlupujúce nátery sa odstránia hrubým brúsnym papierom, odstraňovačom starých náterov či opaľovacou pištoľou. Potom sa povrch dobrúsi jemným brúsnym papierom. Trhliny, poškodenia treba vytmeliť rozpúšťadlovým tmelom a nechať vyschnúť a prebrúsiť. Potom sa nanesie ochranný náter. Najčastejšie v dvoch vrstvách. Ako prvý impregnačný základ, ktorý chráni drevo pred škodcami, a následne vrchný náter, ktorý zabezpečuje odolnosť proti poveternostným vplyvom.

Čo s oknami povrchovo upravenými vodou riediteľnými lakmi?

V takomto prípade sa dá opraviť iba poškodený okenný vlys od spoja po spoj. A to produktmi v tom istom farebnom odtieni ako pôvodné okno. Vyberie sa impregnačný základ, ktorý sa najviac približuje k farbe okna. Vybrúsený okenný vlys sa najprv natrie týmto základom a následne v dvoch vrstvách vrchnou lazúrou v najsvetlejšom odtieni, napríklad v prírodnom. Potom sa celé okno zľahka prebrúsi a pretrie. Takto sa renovuje spodný krídlový a rámový profil, ak nie sú vybavené odkvapnicami. Ich použitie veľmi predlžuje životnosť okien. Oplatí sa namontovať ich dodatočne aj na staršie okná.

Aký je najpohodlnejší spôsob opravy?

Použitie renovačnej farby. Vtedy sa nemusí odstraňovať starý náter úplne, stačí iba odlupujúce sa časti. Na prekrytie farebných nerovnomerností slúži krycí renovačný impregnačný základ v béžovom odtieni. Následne sa plocha pretrie

 

Zaujal vas naš článok? Veríme, že sa vám rovnako bude páčiť aj naša práca. Presvedčte sa na vlastnej koži.

zľava 30%
len do 30.novembra