Študentská izba – zóna oddychu i práce

Počas letných prázdnin je ideálny čas zariadiť’ vášmu dieťaťu študentskú izbu, respektíve prerobiť detskú izbu tak, aby si zachovala útulné prvky a zároveň slúžila na štúdium. Príjemná zmena interiéru študentskej izby deťom dodá chuť do ich povinností a poteší ich.

Študentská izba by mala byt’ rozdelená na praktické zóny, ktoré študentovi umožnia využívať’ priestor ako pre štúdium, tak aj pre voľnočasové a relaxačné aktivity. To znamená, že by študentská izba mala byt’ nielen kanceláriou, čo ponúka podmienky pre optimálny výkon pri učebných domácich povinnostiach, ale aj izbou spĺňajúcu štandard pre súkromie a relax. Je preto vhodné rozdeliť’ izbu na dve časti zóny.

Zóny študentskej izby

Prvá zóna je určená na štúdium a učenie. V tomto priestore študentskej izby nesmie chýbať’ kvalitná stolička a knižnica, umiestnená hneď vedľa pracovného stola. Dbáme aj na vhodné osvetlenie. Na základe psychologických štúdií a analýz vybavíme študijnú zónu izby výraznými prvkami v sýtych farbách, ktoré upútajú študentovu pozornosť. V študentskej izbe sú ideálne napríklad červené doplnky, ktoré dieťa povzbudzujú k aktivite.

študentská izba

Čo si vyžaduje praktická študentská izba?

Ak to rozmery izby dovolia, umiestnite počítač na špeciálny počítačový stolík. Ten by mal byt’ vybavený zasúvacou lištou pre klávesnicu a ďalšími poličkami. Tie sa dajú využiť’ na umiestnenie reproduktorov, tlačiarne a podobne. Umiestnený by mal byt’ blízko okna, odkiaľ ide dostatok denného svetla. Preto je zrejme najvhodnejší rohový PC stôl, ktorý svojimi parametrami ponúka dostatok priestoru po oboch stranách stola. Pre štúdium postačí klasický pracovný stôl s radom zásuviek po oboch stranách. Pracovný stôl by mal stáť čo najbližšie oknu študentskej izby, aby naň dopadalo dosť svetla. Pre toho, kto píše pravou rukou, by malo svetlo dopadať zľava a naopak. Pracovná doska by mala byt’ veľká minimálne 75 x 100 cm. Pokiaľ zariaďujete izbu pre mladého študenta, ktorý ešte porastie, vyberte nastaviteľnú študentskú zostavu, ktorá porastie spolu s dieťaťom.

Hlavným zdrojom svetla by malo byt’ v izbe samozrejme denné svetlo. Izba by ale mala obsahovať’ aj ďalšie osvetlenie, základom by malo byt’ centrálne svetlo. Nesmie chýbať tiež lampička pri posteli a lampa na stole so smerovateľným svetlom. Smerovateľné svetlo dieťa ocení aj nad posteľou, umožní mu učiť’ sa aj v čase choroby a po večeroch čítať literatúru. Miesto závesov je lepšie do študentskej izby zaobstarať žalúzie, ktoré umožnia príjemné učenie i v čase letných horúčav. Ako už bolo spomenuté, knižnicu umiestnite na dosah od pracovného stola. Výška políc by mala byt’ nastaviteľná, aby ju bolo možné prispôsobiť’ veľkosti kníh. Knižnica je tiež ideálnym nábytkovým kúskom, ktorý vám môže pomôcť rozdeliť izbu na dve spomínané zóny.

chlapcenska izba

Oddychovú časť je vhodné oddeliť od pracovnej zástenou, paravánom, závesom či japonskou stenou. Keďže sa jedná o pokojovú zónu, zvolíme tlmenejšie pastelové farby, ktoré nebudú dieťa rozrušovať’. Ak máte dieťa na strednej alebo vysokej škole, sami dobre viete, že ide už o prakticky dospelého človeka, ktorý má svoj vlastný pohlaď na život, ktorý sa nie vždy musí zhodovať s tým vaším. Preto mu nechajte vo veľkej miere voľnu ruku pri zariaďovaní jeho izby, nech on sám vyberie farbu na steny, nech on sám určí rozmiestnenie nábytku a aj celkový interiér. Študentská izba patrí k dôležitým priestorom v dome každej rodiny s deťmi. Čím je pre rodiča celý byt, tým je pre dieťa jeho vlastná izba. Mala by byt’ rajom na zemi. A zároveň by mala mat’ podobu príjemného, útulného a funkčného priestoru.

Zaujal vas naš článok? Veríme, že sa vám rovnako bude páčiť aj naša práca. Presvedčte sa na vlastnej koži.

zľava 30%
len do 30.apríla