Drevené okná sú úplným evergreenom. Po mnoho storočí tešia svojich majiteľov prírodným charakterom a vďaka tomu ich obľuba ani dnes nijako neklesá. Po konštrukčnej stránke sú dnes navyše výrazne kvalitnejšie, než za éry našich babičiek. Oproti plastovým oknám trpia oveľa menšou tepelnou rozťažnosťou a pokiaľ sa o ne pravidelne staráte, nestratia nič so svojich vlastností. Na čo sa ale zamerať a na čo si dať pozor pri výbere? Dáme vám pár užitočných rád.
1. Pozorne vyberte drevinu
Čím tvrdšia, tým dlhšie vydrží. Medzi najčastejšie používané patrí smrek, borovica, červený smrek, dub a meranti. Hranol (profil eurookná) sa lepí z jednotlivých vrstiev (lamiel), tie by mali byť vždy aspoň tri, avšak bežným štandardom sú vrstvy štyri. Hranol eurookna môže byť zlepený z rôznych druhov drevín, niekedy sa tiež pridáva izolačná vrstva. Odolnosť okna proti klimatickým vplyvom zvýšite vonkajším hliníkovým opláštením.
Na čo si dať pozor?
Profil rámu eurookna by nemal byť vyrobený z masívneho hranola alebo z nelepeného dreva. Výnimku tvorí repliky starých okien. Vlhkosť dreva by sa mala udržiavať v rozmedzí 10 – 14%, hustota dreva aspoň 450 kg/m3. Zistite si priestupnosť tepla eurooknom, ktorá je udávaná súčiniteľom prestupu tepla rámom eurookna Uf, prípadne prestupom tepla celým dreveným oknom Uw. Čím nižšia hodnota, tým lepšie, štandardom je dnes Uw = 1,2 W/(m2*K).
2. Premýšľajte, aké prostredie je pred vašimi oknami
Do rušných ulíc sa hodia sklá protihlukové, proti priamemu slnku a zvedavcom sklá reflexné, pred zlodejmi chránia sklá bezpečnostné. Bezpečnostné sklo je buď sklo od hrúbky 5 mm opatrené bezpečnostnou fóliou alebo je zhotovené z dvoch tabúľ skla, zlepených bezpečnostnou fóliou – tomuto typu sa hovorí connex. Štandardné okná bývajú zasklené dvojito alebo trojito, pričom medzi vrstvami skla je vždy izolačná medzera. Trojité zasklenie najlepšie izoluje a v zime sa najmenej rosí.
Na čo si dať pozor?
Pre sklo platí to isté, čo pre rám – súčiniteľ prestupu tepla skla Ug by mal byť čo najnižší.
3. Vyberte si solídnu firmu
Kľúčový moment. Vyberte solídnu firmu s dobrými referenciami a dlhou zárukou.
Na čo si dať pozor?
Na montážnu čatu – montáž vykonávajú interní zamestnanci Vami vybratého dodávateľa? Alebo si najali externú firmu? Majú s montážou okien dostatočné skúsenosti? Vy predsa nechcete, aby vám vysnené okná niekto znehodnotil neodbornou montážou!
Dajte si pozor tiež na záručné podmienky. Obvykle za ne zodpovedá dodávateľ okien, nie ich výrobca. U zahraničných výrobcov bez zastúpenia v SR môže byť so zárukou tiež veľký problém.
4. Ošetrenie okien
Dnes je už povrch drevených euroookien ošetrený kvalitnými, vodou riediteľnými farbami, ktoré sa nelúpu. Pre dlhú životnosť vrchného laku je vhodné 1x ročne drevené eurookná ošetriť renovačnou sadou pomocou handry alebo hubky.
Na prvý pohľad sa zdá údržba drevených okien ako nevýhoda. Nenechajte sa ale zmiasť. Pravidelnou starostlivosťou totiž docielite dlhšiu životnosť ako u okien plastových, ktoré sa proste udržovať nedajú.
Na čo si dať pozor?
Hľadajte vždy informácie o vašej konkrétnej drevine, pretože každá má na starostlivosť trocha iné nároky. Požadujte od dodávateľa eurookien informácie o type použitého laku a tiež postup jeho údržby. Sledujte prípadné chyby na povrchu okien, ktoré je treba rýchlo opraviť než sa rozšíri ďalej.
5. Špecifické požiadavky na kovanie
Tak dôležité a tak zanedbávané. Otvára, uzatvára, zamyká, sklápa, proste hýbe celým oknom. Bez ohľadu na to, či sa jedná o plast, drevo alebo hliník, vrchné alebo skryté pánty: každé okno kladie špecifické požiadavky na kovanie.