interiér

Vlhkosť v interiéri? Vieme, ako sa jej zbaviť.

Neustále sa Vám rosia okna a zrkadlá? Tvoria sa na stenách nepekné mapy a plesne? Potom máte problém s vlhkosťou, ktorá môže viesť k vzniku zápachu, veľkým tepelným stratám a ohrozeniu nášho zdravia. K ich odstráneniu je potrebné nájsť hlavnú príčinu. V tomto článku sa dozviete nielen o najbežnejších príčinách, ale aj ako v týchto prípadoch postupovať.

Vlhkosť ohrozuje naše zdravie

Nadmerná vlhkosť v interiéri so sebou nesie zvýšené zdravotné rizika pre nás a náš organizmus. Čo to znamená? Vo vlhkom prostredí sa veľmi dobre darí plesniam a roztočom. Kvôli tomu môže mať človek problémy s dýchaním, môžu sa u neho prejaviť alergie, kožné problémy a mnoho ďalšieho. Najohrozenejšími skupinami, ktoré žijú v takomto prostredí, sú najmä malé deti a starší ľudia, ich organizmus sa nedokáže účinne brániť.

Čo je príčinou vzniku vlhkosti?

Vlhkosť je všade okolo nás. Keď sa však objaví v interiéri, je to signál, že niečo nie je v poriadku. A aby sme sa tohto problému nadobro zbavili, musíme najskôr zistiť, čo je hlavnou príčinou. Tých ale môže byť hneď niekoľko – od menej závažných až po veľmi komplikované. Tak či tak je ale potrebné zistiť dôvod, ďalej to riešiť, aby sa problém už neopakoval.

Najčastejšou príčinou pri vzniku vlhkosti je nevhodná údržba bytu či domu (napr. za vznikom plesní stojí nedostatočné vetranie a vytápanie miestností), korózia pôvodnej hydroizolácie či kondenzácia vodných pár.

Stavebné závady

Problém môže byť ale aj stavebného charakteru. V rodinných domoch býva najčastejším problémom zatekanie vody do domu skrz strechu.

Rôzne poruchy, ktoré môžu stáť za vznikom vlhkosti:

 • rôzne havárie – napr. prasknuté vodovodné potrubie, kanalizácia, vytopenie susedmi,
 • presakovanie cez trhliny alebo póry v stenách,
 • narušenie základov,
 • zrážanie vodných pár,
 • poruchy inštalácie,
 • atď.

Nevhodné používanie bytu    

Ďalším zdrojom vlhkosti je sám človek a jeho činnosti v byte, ktoré sú spojené s vytváraním pary v interiéri v kombinácii s nedostatočným vetraním a vytápaním. Vzniknutá para, ktorá zostane v byte a neodvetráme ju, začne kondenzovať a vsakovať sa do steny. To vedie k vzniku plesní, ktoré sa najčastejšie objavujú v rohoch, kútoch alebo za nábytkom, kde toľko neprúdi vzduch.

Dajte si pozor na nasledujúce činnosti:

 • veľa kvetov a ich zalievanie,
 • sušenie bielizne v byte,
 • sprchovanie,
 • varenie,
 • akvária,
 • atď.

Vysušenie muriva  

Pri týchto činnostiach sa snažte pravidelne vetrať alebo ich nahradiť (napr. sušiť bielizeň vonku, v spoločnej sušiarni alebo v sušičke).

Ak je v interiéri vlhkosť dlhodobo, je potrebné pristúpiť k razantnejšiemu riešeniu – vysušenie muriva. Pomôcť môže celková hydroizolácia. Jedná sa o stavebný zásah, vďaka ktorému sa vytvorí na stenách nepriepustná bariéra. Na výber je niekoľko možností hydroizolácie ako podrezanie muriva, obsekanie alebo izolácia pomocou nerezových plechov.

dážď

Naše tipy, ako vlhkosti predísť:

Pravidelne vetrajte.

Je to lepšie než kúrenie. V zime stačí vetrať krátko, ale intenzívne. V lete zasa môžeme vetrať po celý deň. Aby sme vlhkosť vyhnali von, je skvelé urobiť prievan.

Kontrolujte miesta, ktoré majú sklon k tvorbe plesní.

Každý dom aj byt má svoje rizikové miesta, preto ich strážte! Keby u Vás došlo k vzniku vlhkosti a vzniku plesní, vždy sa objavia najprv v týchto miestach. Medzi najčastejšie miesta patria rohy miestností, steny za nábytkom či pod podlahou, miesta okolo okien, dverí na balkón či terasu atď. Pri rodinných domoch je nutné pravidelne kontrolovať aj strechu, či nedochádza k zatekaniu.

Zabezpečte si pomocníkov.

S vlhkosťou v interiéri pomôžu rôzni pomocníci. Pomôcť môžu nielen chemické prípravky, ale aj sušič vzduchu či sušič vlhkosti. Tie nasávajú vzduch, ktorý sa preženie cez chladič. Vzduch sa potom ochladí až na úroveň teploty rosného bodu. Vysušený vzduch sa potom opäť vráti do interiéru.

Zaujal vas naš článok? Veríme, že sa vám rovnako bude páčiť aj naša práca. Presvedčte sa na vlastnej koži.

zľava 30%
len do 31.mája