Vliesové tapety

Vliesové tapety slávia úspech

Táto kategória tapiet je vyrobená z non-wonen vliesového materiálu s prídavkom polymérového spojiva s plastickou štruktúrou povrchu. Táto štruktúra dodáva tapetám pružnosť a pevnosť. Tento materiál (Vlies) sa dá nepochybne označiť u tapiet za revolučný.

„Vďaka zmene v technológii výroby tapiet si tapetovanie získava opäť mnoho priaznivcov.”

Tapety sa síce v interiéri používajú najmä ako dekoratívny prvok, no vďaka použitým materiálom a spôsobu výroby sa výrazne posunula aj ich kvalita a funkčnosť. Existujú viaceré druhy, no vliesové tapety patria v súčasti medzi tie najobrúbenejšie. Čo by ste o nich mali vedieť ešte skôr, než sa pustíte do lepenia?

Tapeta

Tkaný textil si tu úlohu nezahrá

Podklad, čiže spodná vrstva tapety, je tvorený z netkaného textilu — vliesu. Práve odtiaľ pochádza ich názov. Vliesové tapety sa vyrábajú lisovaním buničiny textilných vlákien, polyesteru a viskózy. Vrchná vrstva je ešte impregnovaná špeciálnou látkou, vďaka čomu výborne prepúšťajú vzduch a vodnú paru. Sú preto vhodným riešením aj do vlhkejších miestností ako napríklad kuchyňa či chodba.

Hneď niekoľko benefitov naraz

Okrem spomínanej priepustnosti majú vliesové tapety ajvýhody. špeciálna povrchová úprava zabezpečuje ich nehorľavosť a zmývateľnosť. Sú taktiež vysoko odolné voči oterom. S údržbou takýchto tapiet teda nebudete mať žiadne starosti. V prípade, že by sa tapetovaná stena predsa len zašpinila, ju stačí zotrieť jemným mydlovým roztokom.

Vliesové tapety sú obľúbené aj vďaka tomu, že sa dajú nalepiť na rôzne druhy povrchov — sadrokartón, omietky, betónové panely, drevotrieskové dosky a podobne. Základný podkladový materiál tapiet — vlies umožňuje aj prekrytie drobných trhliniek v stene. Vďaka tomuto materiálu sa tiež veľmi dobre udržiava tvarová stálosť tapiet. V neposlednom rade sú výbornou zvukovou a tepelnou izoláciou.

Tapety

Tapetovanie je hračka

Na lepenie vliesových tapiet sa používa takzvaná suchá metóda. Nevyžaduje si žiadne vlhčenie tapiet a lepidlo sa nanáša priamo na stenu — nie na tapetu, ako je to napríklad pri papierových tapetách. Chystáte sa tapetovať? Pripravte si tieto pomôcky — ceruzka, dlhé pravítko, meter, vodováha, nožnice alebo nôž, valček, štetec, vedro a tapety spolu s lepidlom. Pri kúpe lepidla si dajte pozor na to, aby ste si vybrali správny typ. Na každý druh tapiet sa totižto používa iné lepidlo. Samotný proces lepenia vliesových tapiet je naozaj jednoduchý. Pomocou štetca alebo valčeka nanesiete na stenu lepidlo a nalepíte suchý pás tapety. Nakoniec handrou alebo mäkkou kefkou vyhladíte povrch tapety a odstránite bublinky. Pozor si dajte aj na to, či ste si kúpili vliesovú tapetu s prestrihom alebo bez neho. Tapeta s prestrihom obsahuje niekoľko pásov, ktoré na seba nadväzujú vzorom. V takomto prípade je dobré pripraviť si pásy dopredu, aby ste zabezpečili následnosť vzoru.

Problém nie je ani s odstránením. Tak ako lepenie, aj odstránenie vliesových tapiet prebieha za sucha — jednoducho sa odstraňujú bez vlhčenia či škrabania. Vliesové tapety možno odtrhnúť v jednom kuse bez toho, aby zostali na stene nejaké zvyšky. špičkou noža alebo špachtľou jemne odlúpnete horný roh tapety a opatrným pohybom nadol strhnete celý pás.

S príchodom vliesových tapiet sa veľa zmenilo

Ľudia si začali uvedomovať výhody, ktoré tapety nepochybne prinášajú. Medzi ne patrí najmä vzhľad, design, odolnejší povrch. A taktiež nemôžme nevyzdvihnúť finančnú stránku. Náklady na tapety sú porovnateľné s kvalitnejšími nátermi. Tapety miestnosť odhlučnia, môžu sa umývať, sú oteruvzdorné a ľahko sa aplikujú. Nemusíte tapetovať celú miestnosť. Postačí farebná kombinácia tón v tóne, kde použijete napríklad tapetu so vzorom a doplníte ju tapetou so vzorom pruhu alebo jednofarebnou.

Zaujal vas naš článok? Veríme, že sa vám rovnako bude páčiť aj naša práca. Presvedčte sa na vlastnej koži.

zľava 30%
len do 30.júna