vykurovanie

Začala vykurovacia sezóna. Ako ušetriť a nezmrznúť?

Kľúčovou zásadou pri šetrení energie pri vykurovaní je nekúriť viac než je potrebné. S každým ďalším stupňom o ktorý prikúrite, stúpajú podľa odborníkov, celosezónne náklady na vykurovanie o 6%. Pokiaľ budete mať miesto priemerných 20°C v dome napr. 25°C, pripravte sa na takmer tretinový nárast spotreby.

Plynulé vykurovanie je šetrnejšie než tzv. nárazové 

U plynulého vykurovania udržujeme stabilnú teplotu topnej vody napr. 40°C a dohrievame maximálne o 5°C.  Udržujeme tým stabilnú teplotu v miestnostiach a nedochádza k vychladnutiu vzduchu, stien a podlahy. Pri nárazovom kúrení, kedy pri pocite chladu ohrejeme topnú vodu na 80°C a po vyhriatí miestností necháme opäť vychladnúť napr. na 30°C, dochádza len k ohriatiu vzduchu. Steny a podlahy nestačia naakumulovať potrebnú teplotu a rýchlo pohlcujú vzdušné teplo.

Nedostatočná izolácia znamená vždy tepelné straty 

Za niekoľko posledných rokov sa výrazne  zvýšil podiel nehnuteľností so zateplenou fasádou a dobre izolujúcimi oknami. Ako ale upozorňujú odborníci, tepelné straty vznikajú aj vo vnútri budov. Pokiaľ je napríklad zle izolované potrubie v kotolni, pivnici alebo ďalších nevykurovaných miestnostiach, môžu sa tepelné straty z týchto neizolovaných rozvodov vyšplhať až na 50%. Voľakedy sa na rozvod tepla používalo masívne železné potrubie. V rozvodoch starších domov tak bežne koluje 300 až 400 litrov vody. Čím väčší je priemer potrubia, tým vyššia je jeho potencionálna tepelná strata.

Predčasná príprava 

Pokiaľ kúrite tuhým palivom, sledujte, ako sa v priebehu roka mení jeho cena. Drevo, pelety a uhlie je výhodnejšie kupovať na jar alebo v lete. Porovnajte si ceny Vášho dodávateľa s konkurenciou či nemajú nejaké akcie. Pred vykurovacou sezónou si skontrolujte radiátory, či nie sú poškodené. K efektívnemu vykurovaniu potrebujete, aby pred radiátormi cirkuloval vzduch. Nesušte na nich bielizeň, ani nezakrývajte záclonami. Revízia kotla nie len znižuje riziko požiaru, ale tiež predlžuje životnosť kotla a šetrí peniaze. Náklady na kúrenie môže výrazne znížiť nový kotol. Napriek vysokej počiatočnej investícii bude spotreba až o tretinu nižšia, takže peniaze sa Vám veľmi skoro vrátia.

Efektívne vetranie 

Sklopné okno v zime zásadne nepoužívajte. Mení vzduch v miestnosti neefektívne a ešte aj ochladzuje steny. Vetrať ale potrebujete, aby sa v miestnosti nehromadil oxid uhličitý, ktorý je škodlivý zdraviu. Taktiež nebudete mať v miestnosti vlhký vzduch, ktorý sa ťažšie ohrieva, čo zvyšuje náklady. Aby ste efektívne vetrali, otvorte okná dokorán a spravte prievan. V priebehu 5 – 10 minút bude vzduch v miestnosti vymenený. Ďalšie vetranie je kontraproduktívne a zvyšuje náklady na kúrenie. Pokiaľ máte staré okná, cez ktoré Vám uniká teplo – t.z. „Vaše peniaze“ , mali by ste pouvažovať nad ich výmenou.

Primerané kúrenie 

Optimálna teplota v byte sa pohybuje medzi 25 a 18°C. Najteplejšie by ste mali mať v kúpeľni. V obývacej izbe by mala byť teplota v rozmedzí 19 až 23°C, v  spálni  a detskej izbe 21°C. Ani v nevyužívaných miestnostiach by nemalo byť chladnejšie ako 14°C. Inak sa bude kondenzovať vlhkosť a vznikať plieseň.

 Poznáte hodnoty termostatických hlavíc? 

  • Stupeň 1 – 2 ( 12 až 16 °C ) – nastavuje sa na temperovanie počas neprítomnosti
  • Stupeň 2 – 3 ( 16 až 20 °C ) – v  miestnostiach s občasným pobytom a tam, kde sa robia pohybové aktivity
  • Stupeň 3 – 4 ( 20 až 23 °C ) – ideálna teplota pre miestnosti, v ktorých sa zdržujete najviac
  • Stupeň 4 – 5 ( 23 až 26 °C ) – vhodné pre ľudí, ktorí sú nároční na vyššiu teplotu v dome
  • Stupeň 5 ( 26 °C ) – ventil je otvorený naplno a nastáva plytvanie teplom

Zaujal vas naš článok? Veríme, že sa vám rovnako bude páčiť aj naša práca. Presvedčte sa na vlastnej koži.

zľava 30%
len do 28.februára