Ako pripraviť drevené eurookná na zimu

Moderné drevené okná vyrobené z kvalitných lepených euorhranolov majú výbornú tvarovú stálosť a špičkové tepelné a izolačné vlastnosti. Drevené okná sú rokmi overená klasika, ktorá sa uplatní v každom rodinnom dome či byte.

Drevo je tradičný stavebný materiál. Pokiaľ je vystavené priamym poveternostným účinkom, je potrebné starať sa o jeho povrch a to platí aj pre drevené okná. Dnes už neplatí, že moderné eurookná je nutné rok čo rok zložito natierať a venovať im priveľa pozornosti.

Ošetrenie povrchu drevených okien

Umývanie okien asi nie je obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Dvakrát do roka umyť okna obyčajne býva štandard vo väčšine domácnosti a odporúčajú to aj ich výrobcovia. Stačí bežný saponát, vlažná voda a handra. Nikdy by sa nemali používať drsné čistiace prostriedky, hubky ani čistiace prášky alebo abrazívne čistiace krémy a platí to aj pre chemické čistidlá.

Výrobca by mal s novými oknami dodať aj návod na údržbu a ošetrenie okien. Zmeny teploty, dážď a UV žiarenie môžu spôsobiť, že na povrchovej úprave drevených okien nastávajú zmeny. Špeciálny prípravok zacelí mikrotrhliny a celkovo osvieži vzhľad okien.

Zima preverí vaše okná

Jeseň je pre ošetrenie drevených okien ošetrovaciu sadou ideálnym obdobím, a to vďaka teplotám priaznivým na jej aplikáciu. Odporúča sa aplikovať minimálne lx ročne. Pokiaľ po jesennej údržbe okien zistíte, že povrch drevených okien je poškodený alebo sú na niektorých častiach vidieť väčšie stopy degradácie, mali by ste zabezpečiť odbornú opravu. Zima môže poškodenie len zväčšiť.

Povrchová úprava je základ

Drevené okná sú krásne a pri správnej starostlivosti vydržia desiatky rokov. Nevyhnutná je ale kvalitná viacvrstvová povrchová úprava. Eurookná sú vyrábané špeciálnou dielcovou metódou. Jednotlivé diely sú pred skompletizovaním okien hĺbkovo impregnované. Až potom prebieha nanášanie ďalších ochranných vrstiev farebného základu a finálnej lazúry.

Čím kvalitnejšia je povrchová úprava drevených okien, tým menej sa budete v budúcnosti venovať ich údržbe.

Zaujal vas naš článok? Veríme, že sa vám rovnako bude páčiť aj naša práca. Presvedčte sa na vlastnej koži.

zľava 30%
len do 30.septembra